Tradice v obci

Výstup na vrchol Věnce

Každý nový rok začíná pro obyvatele obce tím, že se sejdou u mostu v Konopici nebo od roku 2016 u pomníku obětem vlakového neštěstí (v roce 2016 uplynulo 70 let od srážky dvou vlaků) v dolní části obce a vyjdou na vrchol Věnce.

Masopust

Masopustní průvod prochází obcí v sobotu před popeleční středou. Velikonoce Velikonoční svátky provází od čtvrtka do soboty „hrkání“. Děti zvukem řehtaček nahrazují vyzvánění kostelních zvonů.

Stavění máje

Poslední dubnový večer se staví máje v horní i dolní části obce, které omladina do rána hlídá.

Keltský pochod a Keltská slavnost

První zářijovou sobotu se stalo již tradicí, že se sejdou příznivci dávných obyvatel naší oblasti, někteří jsou oblečeni po keltsku a vydají se na pochod z Kubovy Huti do Lčovic. Na dlouhé cestě je čeká velmi příjemné občerstvení na Mářském vrchu u rozhledny, potom je připraven program Keltské slavnosti ve Lčovicích u kiosku (dolní část obce – vlakové nádraží).

Koupání v řece Volyňce

V deset hodin dopoledne na Štědrý den se sejdeme v Konopici. Tradici koupání ve Volyňce zahájila rodina Stejskalova z čp. 55, která tak činila pro zachování zdraví v následujícím roce. Postupně se přidávali další obyvatelé Lčovic, až vznikla tato krásná tradice, která je doprovázena i zpěvem vánočních koled.